Jezioro Lubińskie

Jezioro Lubińskie znajduje się w odległości 1 km na północ od wsi Lubin i 1,5 km na południowy – zachód od Boczowa. To jeden z licznych akwenów długiej, polodowcowej rynny gronowsko – rzepińsko – torzymskiej. Misa zbiornika jest mocno łukowato wygięta, a jego dłuższa oś zorientowana w kierunku NW – SE.

Brzegi północne i zachodnie jeziora leżą w bezpośrednim sąsiedztwie krawędzi rynny przyjmując formę kilkunastometrowej stromej skarpy, strona południowa jest łagodniejsza, choć również twarda, sucha. Brzegom na całym obwodzie akwenu towarzyszy zwarty pas olch i brzóz przechodzący w piękne lasy sosnowe w typie boru suchego. Wyjątkiem jest strona zachodnia jeziora, gdzie ponad skarpą rozciągają się pola uprawne. Przy południowo – zachodnim półwyspie duża polana wykorzystywana niegdyś jako harcerskie obozowisko.

Jeśli zechcemy przejść kilkaset metrów z jego biegiem, po minięciu drewnianego mostku natrafimy wkrótce na pozostałości przedwojennego piętrzenia przy ujściu do Rzepi. Jezioro nie posiada żadnych powierzchniowych dopływów, zasilają go więc głównie wody podziemne rynny oraz spływy z opadów i roztopów z jej krawędzi. Wody akwenu cechuje duża przezroczystość.

Nad brzegami akwenu wystarczająca ilość krótkich pomostów wędkarskich. Jezioro Lubińskie może pochwalić się najsilniejszym pogłowiem siei ze wszystkich akwenów powiatu sulęcińskiego. Dorasta tu ona do imponujących rozmiarów 2,5 – 3 kg, występuje również sielawa. Oba gatunki swoją obecność w wodach jeziora zawdzięczają głównie regularnym zarybieniom prowadzonym przez jego rybackiego użytkownika - PZW Okręg w Zielonej Górze. Zbiornik słynie też z pięknej, gruntowej płoci, dużych leszczy, okoni i węgorzy. Na dorodne karpie, liny, karasie pospolite najłatwiej natkniemy się w zatoce południowej. W wodach J. Lubińskiego żyją też duże, pełnowodne szczupaki, aby jednak zwiększyć szansę ich złowienia warto posłużyć się łódką i echosondą. Jest tutaj też, na razie niewielka, populacja introdukowanego suma.

Do jeziora najdogodniej dotrzeć z Lubina kierując się prosto na północ piękną, choć nieco wyboistą gruntową aleją. Po chwili dotrzemy do środkowej części południowego brzegu zbiornika z niestrzeżonym kąpieliskiem, sporym pomostem i niewielkim parkingiem. Drugi znajduje się w części północno – zachodniej akwenu.

'Tekst pochodzi z przewodnika MIĘDZY WARTĄ A PLISZKĄ'

Aktualności

09.10.2016
Nocleg z wyżywieniem już od 145zł.